Screen Reader Access   
 
Search for   :     
 
   
  GAMES & SPORTS

Students selected for SGFI-2015-16

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS IN REGIONAL SPORTS MEET 2015-16

S.No.

Name of Student

Class & Section

Event Name

Under-14/17/19

Medal

BOYS

1

Abhishek Kumar

VIII-A

Long Jump

Under-14

Gold

2

Abhishek Kumar

VIII

100 M

Under-14

Silver

3

Abhishek Kumar

VIII

200 M

Under-14

Silver

4

Ranjeet Singh

VIII-C

600 M

Under-14

Silver

5

Saddam Khan

XII-C

800 M

Under-19

Bronze

6

Saddam Khan

XII-C

1500 M

Under-19

Bronze

7

Saddam Khan

XII-C

5K. C. C.

Under-19

Bronze

8

Ravi Kumar

XII-C

5000 M

Under-19

Bronze

GIRLS

9

Anshika

IX-B

400 M

Under-17

Gold

10

Anshika

IX-B

100 M

Under-17

Bronze

11

Ayushi

VIII-C

Shotput

Under-14

Bronze

12

Shantanu Kumar Pandey

XII-A

50 M Free Style Swimming

Under-19

Silver

13

Shantanu Kumar Pandey

XII-A

100 M Free Style Swimming

Under-19

Silver

14

Shantanu Kumar Pandey

XII-A

200 M Free Style Swimming

Under-19

Silver

15

Sohaib Malik

XII-A

50 M Swimming Back Stroke

Under-19

Bronze

16

Sohaib Malik

XII-A

100 M Swimming Back Stroke

Under-19

Bronze

TEAM ACHIEVEMENTS IN REGIONAL SPORTS MEET 2015-16

S.No.

Name of Event

Medal

1

Handball U-14 Girls

Bronze

2

Kabaddi U-14 Girls

Bronze

3

Basketball U-19 Girls

Bronze

 

 

LIST OF STUDENTS SELECTED FOR NATIONAL SPORTS MEET 2015-16

S.NO.

Name of Student

Class

Event

Boys

1

Sachin Pandey

XII

Volleyball U-19

2

Gaurav Kumar

XII

Basketball U-19

3

Santanu Pandey

XII

Swimming U-19

4

Saddam Khan

XII

5KM C. C. U-19

5

Abhishek Kumar

VIII

Long Jump U-14

6

Ranjeet Singh

VIII

Athletics 600 M U-14

7

Rahul Singh

VIII

Football U-14

8

Abhishek Kumar

VIII

Football U-14

9

Ranjeet Singh

VIII

Football U-14

Girls

10

Sanyogita

VIII-A

Kabaddi U-14

11

Anjali

VIII -C

Kabaddi U-14

12

Simran Rajput

VIII-A

Handball U-14

13

Drashta Yadav

VIII-B

Handball U-14

14

Labhi Sharma

VIII-B

Handball U-14

15

Sakhi

VIII-B

Handball U-14

16

Muskan

VII-B

Kho-Kho U-14

17

Namrata

VII-A

Kho-Kho U-14

18

Jyoti Kumari

XI-A

Basketball U-19

19

Ahuti

XI-A

Basketball U-19

20

Madhu Kumari

XI-C

Hockey U-19

 
List of students selected for National Sports Meet

S.NO.

NAME OF STUDENT

EVENT

1

Nisha

Shot put, Discuss Throw

2

Sugan Meena

Table Tennis

3

Shivani Pandey

Throw ball

4

Edwin Lal

Volleyball

5

Rohit Khandelwal

Shot-put

6

Mohnish Tak

Rope skipping

7

Robin Gurung

Football

 
Result of 43rd Regional Sports Meet

S.No.

Event

Event detail

Medal / Position

1

Basketball

Girls Under-14

Gold Medal

2

Basketball

Boys Under-14

Silver Medal

3

Football

Boys Under-14

Bronze Medal

4

Rope Skipping

Boys-Under-19

Silver Medal

5

600 Meter Race

Girls Under-17

Silver Medal

6

800 Meter

Girls Under-19

Bronze Medal

7

Table Tennis

Girls Under-19

Gold Medal

8

4X100 Relay

Boys Under-19

Silver Medal

9

Boxing

Boys Under-19

Bronze Medal

10

Discuss Throw

Boys Under-14

Gold Medal

 
 
LIST OF THE PARTICIPANTS SELECTED FOR NATIONAL SPORTS MEET 2012 -2013
 
S. No Name of Participant Class Admission No Game /Event
1 SUGAN MEENA XI A 18368 TABLE TANNIS
2 SAYRA BANO XII C 18317 VOLLEY BALL
3 KUNDAN SINGH XI A 18246 TENNIS
4 ROHIT KHANDELWAL XII B 13148 ATHLETICS
5 AMRIT KUMAR SHARMA XI  C 16576 ATHLETICS
6 ARUN KUMAR X C 18338 ATHLETICS
7 ABHISHEK VIII A 17554 FOOTBALL
8 PRAVEEN KUMAR VIII C 14494 FOOTBALL
9 RAHUL SINGH VIII C 17197 FOOTBALL
10 ARTI KUMARI VII B 17618 BASKET BALL
11 RAJNANDANI VII A 18134 BASKET BALL
12 KOMAL RAWAT VIII A 14740 CHESS
 

400 METER ATHLETIC TRACK

  • VOLLEYBALL
  • KABADDI
  • HANDBALL

 

1. VOLLEY BALL  -              I.  VIKRANT RAI                 XII-SCI

                                             II. ROHIT TIWARI               XII-COM

2. TENNIS            -                 I. KUNDAN SINGH             X-C

3. ATHLETICS      -                 I.  AMRIT KUMAR              X-B

                                             II. CHANDANI                   - VIII-A

                                             III.ASHMITA                   - VIII-A

4. FOOTBALL      -                  I.  SHUBHAM GOSAI         - VIII-C

    U-14                                 II. TEJASVI PANCHAL        -VIII-C

                                            III.VIKAS YADAV               - VIII-B

5.BASKET BALL  -                  I. HARSHIT KUMAR           - VIII-B

6.KABADDI          -                 I. SHIVANI                        - XI-B

 
 
Kendriya Vidyalaya Nasirabad Powered by : Compusys e Solutions